logo

Sepetiniz Boş

Sepetinize ürün eklemek için

REKLAM AJANSLARININ TİCARİ BAŞARIYA ETKİLERİ - Girişimci Dostu

x

Ürün Arayın

Reklam ajansları, firmaların tanıtımı ve iş alanındaki gelişimini üst seviyeye taşımak için çeşitli faaliyet alanlarında firmalarla ortaklık kuran oluşumlardır. Firmanın ve markanın büyümesi için gösterdikleri bu faaliyetler çok geniş kapsamlıdır. Pazar araştırmalarından başlayıp sonuç raporlarına kadar pek çok konuda birebir hizmet verirler.

REKLAM AJANSLARI FİRMALARA HANGİ HİZMETLERİ SAĞLAR?

Reklam ajansları, ortak çalıştığı firmalar için geniş bir portfolyo hazırlar. Söz konusu firmanın faaliyet gösterdiği alanla alakalı pazar araştırmasıyla başlayan bu süreçte öncelikli hedef firmayı benzer rakip firmalardan ayıran özellikleri belirlemektir. Bu ayırt edici özellikler ışında firma için bir reklam stratejisi belirlenir ve bu doğrultuda çalışmalar yürütülür. Firmanın hedef kitlesi belirlenerek söz konusu hedef kitleye yönelik satış ve pazarlama stratejileri geliştirilir. Bu doğrultuda geliştirilen stratejiler, yazılı ve görsel basın yayın organlarında, hedef kitleye ulaştırılır. Reklam ajansları bu safhada firmanın pazarlayacağı ürün ya da hizmetlerin, hangi iletişim kanalında nasıl reklamının yapılması gerektiği konusunda müşterisini bilgilendirir ve tavsiyelerde bulunur. İletişim kanallarıyla yapılacak anlaşmaların çerçevesini belirler ve müşterisinin en yüksek kazancı elde etmesi için gerekli çalışmaları yapar. Bununla birlikte reklam ajansları tüm bu reklam faaliyetlerinin devamı, kontrolü ve sürekliliğini sağlamakla da yükümlüdür. Bu doğrultuda mevcut reklam stratejisi üzerinden çalışma yapmakla birlikte yeni stratejiler geliştirip anlık değişimleri kontrol altında tutmak reklam ajanslarının iş alanı içine girer.

Reklam ajansları sözünü ettiğimiz büyük çaplı çalışmaların yanı sıra müşterilerine tanıtım ve reklam materyalleri sunma konusunda da hizmet verir. Müşterinin ticaretini yaptığı ürünlerin fotoğraf, broşür, televizyon, radyo ve internet portallarındaki reklamları gibi firmanın yüzü olacak alanlarda müşterilerin ihtiyaçlarını karşılar.

REKLAM AJANSIYLA ÇALIŞMANIN GETİRİLERİ

Firmaların, reklam ajanslarıyla koordineli bir çalışma yürütmesi kısa zamanda etkili sonuçlar almasını sağlar. Sektörün profesyonelleriyle hızlı ve etkileşim içinde kurulacak bir ortaklık firmanın tanınırlığını arttırdığı gibi, tüketiciye sunulan hizmet ya da satılan ürünün daha geniş hedef kitlelere ulaştırılmasını sağlayacaktır. Reklam ajanslarının çalışmaları sayesinde kurumsal kimlik kazanımından gelir artışına kadar pek çok avantaja sahip olacak olan müşteriler aynı zamanda işin profesyonelleri tarafından stratejik hamlelerle büyüme sağlayacaktır.