logo

Sepetiniz Boş

Sepetinize ürün eklemek için

2018'de E-TİCARET Hala Mantıklı Mı? - Girişimci Dostu

x

Ürün Arayın

Elektronik ticaret, daha yaygın kullanılan ismiyle e-ticaret, internet ağı üzerinden, hizmet ya da ürün alım satımının yapıldığı sistemdir. Bu sistem içerisinde, ürün ya da hizmetin satışını gerçekleştiren firmaların, satışa çıkardığı değerin tanıtımını yaptığı, içeriklerini hazırladığı ve hedef kitleye bir hizmet satışı ile gittiği görülmektedir.

Teknolojik gelişimin boyut atladığı günümüz dünyasında e-ticaret sistemi sağladığı büyük kolaylıkla ticari hayatın cazibe noktalarından biri haline gelmiştir. Her türlü hizmetin, ürünün ve hatta soyut olarak nitelendirilebilecek olan metaların bile alım satımına imkân tanıyan bu sistem, son yıllarda ticari kapasitesini arttırmak isteyen girişimcilerin cazibe merkezi haline gelmiştir.

Eticaretin Avantajları

Ürünün ticaretinin yapılması için gereken parametrelerin dikkate alınması durumunda ticari başarı kaçınılmazdır. Pazar araştırmalarının yapılması, hedef kitlenin belirlenmesi, ürün satışının yapılacağı alanın tespit edilmesi gibi kilit unsurlar göz önünde bulundurularak ticaret yapıldığında e-ticaret yapan firmaların bir adım önde olduğunu söylemek mümkündür. Yaratılmış bir web sitesi üzerinden satış ve pazarlamanın yapılması esasına dayalı olan e-ticaret, erişilebilirlik açısından da büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Dünyanın herhangi bir noktasından bir diğerine satış ve pazarlamayı mümkün kılan bu sistem, son yıllarda cazibesine iyiden iyiye arttırmıştır.

Şüphesiz ki internet, alışveriş alışkanlıklarının değişmesi ve farklı bir evrene doğru evrilmesini sağlamıştır. Fiziksel mağazalardan çok daha fazla imkân yaratan, internet siteleri üzerinden hizmet veren ticari oluşumlar sınırsız sayıda müşteriye ulaşmayı başarmaktadır. Bu sayede hedeflenen müşteri portföyü genişlemekte ve ticaretin etki alanı dünyaya yayılmaktadır.

E-ticaretin en büyük avantajlarından biri de verilen hizmet ya da satılan ürünle ilgili olarak müşterilerden yine elektronik ortamda geri dönüş alınmasının mümkün olmasıdır. Bu sayede firmalar, verdiği hizmetin kalitesini arttırabilmek adına yeni stratejiler geliştirebilme, daha geniş bir coğrafyaya yayılmış müşteri portföyü oluşturabilme ve eksikliklerini tamamlayabilme fırsatını bulur. Elektronik ortamda, müşteri ile birebir şekilde sağlanacak bu geri dönüşler, firmanın daha hızlı karar alma ve uygulama yetisini geliştirir.

Sabit bir mağaza üzerinden ticaret yapma zorunluluğunun olmaması yönünden de e-ticaret, firmalara büyük imkanlar sağlamakta ve ticaretin sınırlarını genişletmektedir.

escort antalya